Інформує практичний психолог Центру – Анастасія Куріцина
Одним із дієвих методів розв’язання цього питання є впровадження дитячої арттерапія. Особливо для дітей від 3-ох-7-ми років, адже саме в цьому віці гра є провідною діяльністю, а методи арттерапія будуть сприйматися дитиною легко та невимушено, та сприятимуть швидшому досягненню позитивного психотерапевтичного ефекту. Застосування на практиці передових методик арттерапії сприяє зануренню дитини в проблему, але лише до того рівня, до якого він сам готовий. Залучена у творчий процес дитина не помічає, як висловлює свої справжні почуття і бажання до зовнішнього світу.
Що таке арттерапія?
Напрямок в психотерапії та психологічній корекції, заснована на застосуванні мистецтва і творчості. У вузькому сенсі слова, під арттерапією зазвичай мається на увазі терапія образотворчим мистецтвом, основною метою якої є позитивний вплив на психоемоційний стан людини.
Кому підходить арттерапія?
Арттерапія можна застосовувати у роботі з дітьми починаючи від 2-ох років, якщо дитина вміє тримати олівець чи може малювати пальчиками й фарбою.
Ефективним є впровадження арттерапія для дітей з труднощами емоційного розвитку, при наявності стресу, депресії, зниженому настрої, емоційній нестійкості, імпульсивності емоційних реакцій, переживанні емоційного відкидання іншими людьми, почутті самотності, у разі наявності міжособистісних конфліктів, сімейних проблем, ревнощів, підвищеній тривожності, страхів, фобій, негативної «Я-концепції», низької самооцінки.
Задачі арттерапії:
Надання соціально прийнятного виходу агресії та інших негативних почуттів;
опрацювання пригнічених думок і почуттів; розвиток самоконтролю; концентрація уваги на відчуттях і почуттях;
подолання фобій, комплексів, невпевненості в собі й замкнутості;
розвиток емоційної сфери дитини; формування позитивного емоційного фону, створення умов для релаксації й позбавлення від наслідків стресів;
розвиток дрібної моторики руки та вищих психічних функцій: мислення, уяви, мовлення;
розкриття творчого потенціалу дитини та прищеплення інтересу до творчих видів діяльності та підвищення самооцінки.
Види арттерапія:
Обираються відповідно до віку
- Арттерапія у вузькому розумінні — малюнкова терапія (ізотерапія), заснована на образотворчому мистецтві. Популярна для психологічної корекції невротичних та психосоматичних порушень серед дітей та підлітків з труднощами в навчанні й соціальною адаптацією. Допомагає висловити емоційний стан того хто малює.
- Бібліотерапія (у тому числі казкотерапія) – літературний твір і творче читання літературних творів.
- Музикотерапія.
- Драматерапія.
- Танцювальна терапія.
- Лялькотерапія.
- Пісочна терапія.
- Глинотерапія.
- Фототерапія.
- Ігрова терапія.
До уваги батьків! Вправа «Місто майбутнього» для дітей 7-ми-10-ти років.
Для дітей цього віку характерний розвиток просторового мислення. Підбираючи вправи необхідно враховувати вікові особливості дитини.
Вправа «Місто майбутнього».
Запропонуйте дитині намалювати (зліпити з пластиліну, склеїти з кольорового паперу) фантастичне місто майбутнього. Більшість дітей (так само, як і дорослих) зазнають труднощів, якщо необхідно щось придумати самостійно. Тому спочатку варто обговорити, що б дитина хотіла побачити в цьому місті майбутнього. Обговорення грає і психотерапевтичну роль, змушуючи звільнитися від боязкості й нерішучості, підштовхуючи до фантазування. Промовляючи, діти краще уявляють і візуалізують картину, розуміють, що і як хотіли б намалювати.
Малюючи, діти не тільки демонструють свої творчі здібності, а й осмислюють свої мрії, очікування, життєві ідеали. Після того як малюнок закінчено, потрібно обговорити його, похваливши старання, зазначивши щось оригінальне, цікаве, незвичайне в малюнку. Обов’язково розпитайте, для чого були зображені ті чи інші деталі, чому обрані ці кольори, хто живе в цьому місті тощо.
Отже, арттерапія є засобом вільного самовираження та самопізнання, що дозволяє більш точно висловити свої переживання, по-новому поглянути на проблеми що виникли у житті дитини та знайти продуктивний спосіб їх подолання.